Kibice

Primi a nascere, ultimi a morire*

Gradinata Nord

Na Stadio Luigi Ferraris w Genui swoje mecze na co dzień rozgrywają Genoa CFC oraz Sampdoria. Podział między trybunami najbardziej zagorzałych fanatyków jest klarowny. Gradinata Nord to młyn kibiców Rossoblu, natomiast przeciwna trybuna Gradinata Sud to młyn Blucerchiati.

Powodem wyboru przez kibiców Grifone trybuny Gradinata Nord jest bardzo prosty. Stadion Marassi początkowo miał tylko jeden główny sektor – Gradinata Nord (wczesne lata XX wieku), na którym zasiedli ultrasi Rossoblu. Zbiegiem lat stadion się rozrastał oraz poswatała Sampdoria (1946), której kibice zajęli po przeciwnej stronie boiska trybunę – Gradinata Sud.

Fossa dei Grifoni

Historia Rossoblu jest trwale związana z legendarną grupą Fossa dei Grifoni, która została założona w 1973 roku z połączenia różnych grup zasiadających na Gradinata Nord. Największą grupą była Ottavio Barbieri, powstała w 17 listopada 1970 roku. Ponadto do FdG należeli m.in. Genoa Club Leale oraz Borgoratti. Warto zaznaczyć, że OB i FdG powstało w czasie kiedy Genoa grała w Serie C.

Fossa dei Grifoni znani byli z swojego wsparcia Rossoblu. Doping tifosich FdG posiadał cechy brytyjskich kibiców z pieśniami wspierającymi klub, ale także charakterystyczne dla włoskiego ruchu zapierające w dech w piersiach oprawach meczowych.

FdG najbardziej aktywna była koniec lat 80 i na początku 90 kiedy to zespół powrócił do Serie A i prowadzony pod wodzą Osvaldo Bagnoli w 1990 roku zajął 4 miejsce w Serie A (awansował do Pucharu UEFA).

Niesamowity wyjazd do Oviedo (8.000 osób) w pierwszym meczu w Pucharze UEFA i wyjazd do Liverpoolu, gdzie fani Rossoblu otrzymali burzę oklasków od angielskich fanów.

Niespodziewanie w 1993 roku Fossa dei Grifoni w setną rocznicę klubu oraz na 20-lecie grupy zakończyli działalność. Powodów rozpadu FdG było kilka m.in ze względu Aldo Spinelliego (prezes klubu, nie zgadzał się ze sposobem wspierania Rossoblu). Ponadto Fossa była szkalowana przez lokalną prasę i policję. Dlatego w trosce o Genoa Fossa dei Grifoni zakończyli działalność.

Ottavio Barbieri

Po rozpadzie niektórzy dawni liderzy FdG dołączyli do Ottavio Barbieri, która stała się główną i niezależną grupą na Gradinata Nord.

Pod koniec stycznia w 1995 roku Genoa grała u siebie z AC Milan. Przed meczem doszło do starć miedzy kibicami w wyniku których zginął od ciosów nożem 24-letni kibic Rossoblu Vincenzo „Spagna” Spagnolo. Była to pierwsza śmierć kibica w Italii od 1988 roku.

Genoani przez pewien czas silnie protestowali przeciwko klubowi, a w szczególności przeciw prezydentowi Luigi Dalla Costa. Protesty odbywały się w różny sposób: od manifestacji na ulicach i placach, poprzez podgrzewanie spotkań (dosłowne), po zbieranie podpisów na petycjach. Na spotkaniach nie śpiewano, nie wywieszano flag oraz transparentów. Przyniosło to w końcu oczekiwane skutki i wraz ze zmianą warty w klubie, na trybunach zapanował spokój.

Podczas derbów w kwietniu 2002 roku, kiedy to Genoani na Nord towarzyszyły grupy kibicowskie AC Torino („Vecchia Maniera”) oraz Napoli („Masseria”), została wykonana choreografia, na której składały się przeróżne bannery odnoszące się do lokalnego rywala. Na większości stacji benzynowych można było usłyszeć: „Sud: dwie grupy bez mentalności!”, odnoszących się do sytuacji w klubie: „Zmiana Mantovani-Garrone? I tak pozostanie frajer!”, „Nowy stadion, nowy związek, kiedy zmieniło się miasto?”. Hasła odnosiły się także do sytuacji politycznej: „Stop rzezi w Palestynie!”, jak i propagujących Gradinata Nord: „Jedna Gradinata, która nie zasługuje na 8 lat w Serie B!”. Nie mogło również zabraknąć wielu innych bannerów obrażających Sampdorię, lecz ich liczba jest zawsze wielka i trudno przytoczyć tu jakiekolwiek hasło.

Protesty w stronę Garrone – byłego prezydenta Sampdorii – były uzasadnione, gdyż mogłoby to znieważyć i źle wpłynąć na chwałę i dumę kibiców Genoa. Dlatego przed meczem Genoa-Pistoiese kibice zorganizowali łańcuch protestacyjny wokół płyty boiska na Marassi.

W 2010 roku Ottavio Barbieri zakończyli działalność. W oświadczeniu podali, że jednym z powodów rozpadu grupy była niechęć do wprowadzenia polityki na stadion.

Via Armenia 5r

Rok później powstała grupa Via Armenia 5r, w której w skład wchodzą byli przedstawiciele OB oraz kilku młodych członków.

W kwietniu 2012 roku gdy Genoa przegrywała 0:4 na Marassi z Sieną tifosi Rossoblu przerwali mecz i kazali swoim piłkarzom ściągnąć koszulki, ponieważ nie są godni nosić barw i herbu Genoa. Po tym wydarzeniu na kibiców spadły represje. 250 kibiców dostało zakazy stadionowe od roku do pięciu lat.

Ponadto ultrasi znienawidzili prezesa klubu Enrico Preziosiego, który przyczynił się do wielu zakazów stadionowych oraz zniesławiał kibiców w mediach. Po tym wydarzeniu grupy kibicowskie zdecydowały nie wywieszać bannerów, flag oraz zaprzestali regularnie dopingować piłkarzy.
Na Gradinata Nord znajduje się flaga z liczbą 71, która w smorfia napoletana (jest to sennik, który nadaje liczbom symboliczne znaczenie) oznacza „uomo di merda”. Banner przedstawia również Jokera, który symbolizuje Preziosiego. Wtedy sens flagi to „Preziosi uomo di merda”. Od 2 grudnia 2012 kibice postanowili powrócić z dopingiem i flagami na Gradinata Nord, aby wspierać zawodników w trudnych chwilach.

Poglądy polityczne

Jeśli mowa o poglądach politycznych tifosich Rossoblu na początku należy wspomnieć, że miasto Genova jest jednym z najbardziej (jeśli nie najbardziej w całych Włoszech) antyfaszystowskim miastem. Powodem jest to, że stolica Ligurii była mocno związana z oporem partyzantów podczas drugiej wojny światowej.

Jeśli zaś mowa o poglądach samych kibiców z Gradinata Nord są one apolityczne, choć część osób uważa klub Genoa CFC za lewicowy. Główną grupą na GN jest Via Armenia 5r, która jest grupą apolityczną, zaś G.A.V. jest grupą o poglądach lewicowych, ale jest również grupa radykalnie prawicowa – Brigata Speloncia. Grupy miedzy sobą nie zawsze się zgadzały, ale nigdy nie było żadnej, rywalizacji ani konfrontacji.

Zgody – Kosy

Najlepszą zgodę ultrasi Rossoblu mają z kibicami SSC Napoli. Przyjaźń między kibicami datuje się na rok 1982. Oba kluby grały ze sobą na zakończenie sezonu 1981/1982. Napoli grało o nic, miało zagwarantowane 4 miejsce w tabeli, natomiast Genoa grała o utrzymanie z AC Milanem. Grifone wystarczył remis do utrzymania. Mecz zakończył się wynikiem 2:2. Kibice obu klubów cieszyli się razem, ponieważ neapolitańczycy nienawidzili Milanu i byli uradowani z jego degradacji. Od tego momentu tifosi Rossoblu i Azzurri żyją w bardzo dobrych stosunkach wielokrotnie wspierając się nawzajem. Dzięki neapolitańczykom ultrasi Genoa nawiązali przyjaźń z fanami Ancona i Catania.

Ciekawą historię mają losy przyjaźni z kibicami Torino. Przyjaźń rozpoczęła się od przejścia Luigi Meroniego z Genoa do Torino w sezonie 1963/64. Zgoda została zerwana w sezonie 2008/09 w którym Torino spadło do Serie B, głównie dzięki zawodnikom Genoa, którzy w przedostatnim meczu wygrali z Toro i tym samym przyczynili się do degradacji Granata. Tifosi Torino byli wściekli, między zawodnikami po końcowym gwizdku doszło do bójek i przepychanek.
Po powrocie Toro do Serie A przed meczem obu klubów 16 grudnia 2012 roku doszło do spotkania liderów grup Toro i Rossoblu w Ovada. Rozmawiali o wydarzeniach z 2009 roku. Ultrasi Granata wyjaśnili swoje zachowanie i przeprosili tifosich Genoa za to co się stało w Turynie. Przeprosiny zostały przyjęte oraz została odnowiona zgoda. Jest to nastrasza zgoda w Italii

Dobre stosunki kibice z GN mają również z kibicami U.S. Cremonese, Pisa oraz Vigor Lamezia.

Z kolei kosą kibiców Rossoblu jest z wiadomych względów Sampdoria. Bardzo silna jest nienawiść (o ile nie najsilniejsza) z fanami AC Milan. Warto zaznaczyć, że od 1973 między grupą Fossa dei Grifoni oraz Fossa dei Leoni (AC Milan) istniał zgoda, jednak po pamiętnym meczu Rossoblu z Napoli w 1982 roku przyjaźń ustąpiła, a bardzo silna kosa powstała po zajściach z 29 Stycznia 1995.
Ponadto tifosi Rossoblu mają kosę z Juventusem, Interem, Lazio, Fiorentiną, Hellasem Verona oraz Parmą i Bari (zgody Sampdorii), Spezia (Liguryjski klub, regionalne derby), Modena, Ternana, Salernitana (kosa Napoli), Livorno, Atalanta, Brescia.

Ogólnie rzecz biorąc tifosi Rossoblu przestrzegają zasadę: przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem, wróg mojego wroga jest moim przyjacielem etc.

Grupy

Via Armenia 5r – główna grupa na Gradinata Nord. Powstała po rozwiązaniu Ottavio Barbieri w 2011 roku. Nazwa grupy to adres klubu należącego do OB. Młodzi członkowie grupy posiadają własną flagę giovani 5r, podobną miało OB: MOB=Minuscoli Ottavio Barbieri. Posiada ponad 100 członków. Grupa o apolitycznych poglądach.

Brigata Speloncia – grupa powstała w 2003 roku na cześć zmarłego Claudio „Speloncia” Natale ukochanego przywódcy Fossa dei Grifoni. Speloncia miał poglądy faszystowskie, ale nigdy nie zajmował się polityką na stadionie, był Ultrasem Rossoblu.Podobnie czynią to członkowie BS, którzy zobowiązali się do nie czynienia polityki na stadionie. Poglądy polityczne BS są w większości neofaszystowskie. W skład grupy wchodzi wielu członków dawnej Teste Marotte. Obecnie wielu jej członków ma zakazy stadionowe.

G.A.V. (Gruppo Andrea Verrina) – grupa została założona w 2003 na cześć zmarłego w 2002 roku piłkarza Rossoblu Andrea Verrina. Początkowo za siadywali na piętrze Gradinata Nord, następnie przenieśli się na parter. W 2010 roku prowadzili razem z 5r doping z środkowej balustrady. Od kwietnia 2012 przemieścili się na balustradę od strony Distinti. Ugrupowanie z lewicującymi poglądami.

Ideale Ultras – powstali w 2010 roku. Skupia głównie młodych ultrasów. Grupa apolityczna. Początkowo zasiadała na Gradinata Nord, ale z czasem przenieśli się na przeciwległa trybunę – Gradinata Sud. Istnieją dwie wersje przenosin grupy. Jedna mówi, że ze względu na liczebność grup na GN i zadbają o GS. Druga wersja mówi, że główne grupy izolowały się od nich.

Aktualnie nie udzielają się na stadionie z powodu zakazów, jakie dostali w 2012 roku z powodu wyjazdu na mecz bez „Tessera del tifoso”.

Genoa Club Figgi dö Zena – grupa została założona w 1995 roku. Jej członkowie zasiadają na sektorze Distinti.

Mniejsze grupy: Vecchia Sestri (powstali w latach 90), Via Boselli oraz Parterre (na początku 2000) , Piazza Adriatico, San Teodoro, Gruppo Bargagli, Old Block (1973), Genoa Club Sette Settembre (lata 80), Gruppo Meroni (1988 ) oraz kilka mniejszych grup.

*Primi a nascere, ultimi a morire (Pierwsi urodzeni, ostatni umierają) – treść transparentu Fossa dei Grifoni.