Avrupa Şampiyonası ve İtalya Milli Takımı Hakkında Bilgiler

Avrupa Şampiyonası ve İtalya Milli Takımı Hakkında

İtalya Milli Futbol Takımı, hemen her dönem dikkat çeken isimlerin yer aldığı bir takımdır. Ülkenin önde gelen isimlerinin yer aldığı İtalya, özellikle savunma hattında her dönem çok iyi isimler yer almıştır. Avrupa Futbol Şampiyonalarının önde gelen takımları arasında yer alan İtalya, belirli bir ekole sahip olan ulusal takımlar arasında yer almaktadır. Avrupa Şampiyonası ve İtalya Milli Futbol Takımı konusu incelendiğinde ülkenin beklenen performansın altına kaldığı görülmektedir.

1968 ve Tek Şampiyonluk

Avrupa bahis sitelerinden takip edilebilen, Avrupa Şampiyonası tarihinde İtalya’nın ev sahibi olduğu 2 turnuva bulunmaktadır. 1968 ve 1980 yılında turnuva İtalya’da düzenlenmiştir. Tarihindeki tek şampiyonluğu 1968 yılında ev sahibi olduğu turnuvada alan İtalya, bu dönemde son derece iyi performans göstermiştir. O dönemki formata göre normal süresi ve uzatmaları 1-1 biten karşılaşmanın tekrarı oynanmıştır. Roma Olimpiyat Stadı’nda oynana final maçında İtalya, rakibi Yugoslavya’yı Riva ve Pietro Anastasi’nin golleriyle 2-0 mağlup emiş ve şampiyonluğa ulaşmıştır.

1968 yılında şampiyonluk elde eden İtalya Milli Takımı’nın en dikkat çeken isimleri, efsane kaleci Dino Zoff, savunmada Giacinto Faccheti, orta sahadan Sandro Mazzola ve forvet Luigi Riva’dır. Bu başarının ardından Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinde başka şampiyonluk kazanamayan Gök Mavililer, buna rağmen her turnuvada heyecan verici ve merakla beklenen takımlar arasında yer almıştır.

italya milli takimi avrupa basarilari
italya milli takimi avrupa basarilari

Final Fobisi

İtalya Milli Takımı dünya kupaları ya da UEFA Avrupa Şampiyonaları tarihine bakıldığında genelde finallerin kaybeden takımı olarak hatırlanmaktadır. 1968 yılında elde ettiği şampiyonluğun ardından 2 kez finale yükselen takım, 2000 yılında finalde Fransa’ya uzatmalar sonucunda kaybetmiştir. Diğer finalini 2012 yılında oynayan İtalya, finalde İspanya’ya farklı mağlup olarak ikincilikle yetinmek zorunda kalmıştır.

Avrupa Şampiyonası ve İtalya Milli Takımı hakkında ne doğru yorumlardan biri, hemen her dönem savunma futbolunun inceliklerini uygulamasıdır. Birçok dönemde çekinilen isimlere sahip olan ve genelde seri başı olarak kura çekimlerine katılan İtalya, son dönemlerde eski performansını aramaktadır. Buna karşın ligindeki kalitesi gittikçe yükselen ülkenin turnuvalarda daha iyi sonuçlar elde edeceği ve eski korkulan günlerine döneceğini düşünen yorumcuların sayısı bir hayli fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir