İtalya Serie A Futbol Kulüpleri Nelerdir?

İtalya Serie A Futbol Kulüpleri Nelerdir?

İtalya Serie A, İtalya’nın futbol anlamında en üst düzey ligidir. Avrupa’nın en üst düzey ligleri arasında yer alan İtalya, savunma futbolu denilince akla gelen ülkeler arasında yer almaktadır. Zaman zaman Avrupa’da çok büyük başarılar elde eden İtalyan kulüpleri hemen her dönemde önemli yatırımlar yapmaktadır. Son derece köklü bir geçmişe sahip olan İtalya Serie A, 1898 yılından bu yana oynanmaktadır. İtalya Serie A takımları şu şekilde sıralanmaktadır:

İtalya Serie, 1929 yılından itibaren bugünkü formatta oynanmaktadır. İtalya Serie A takımları incelendiğinde her yıl 3 takımın küme düştüğü ve her yıl 3 takımın Sere B’den yükseldiği görülmektedir. Ülkede Serie A şampiyonu olan takım bir sonraki sezonda İtalya bayrağının rengini simgeleyen bir arma takmaya hak kazanır. İtalya’da ki bu uygulamaya Scudetto adı verilmektedir. 2000’li yılların başında Avrupa’nın en iyi ligi olan Serie A, özellikle 14 yıl önce verilen şike skandalıyla büyük bir prestij kaybı yaşamıştır.

Italya Serie A Futbol Kulupleri Nelerdir
Italya Serie A Futbol Kulupleri Nelerdir

En Başarılı Takımlar

İtalya Serie A takımları incelendiğinde hem yerel ligde hem de Avrupa’da çok başarılı olan kulüpler bulunmaktadır. Ülkenin en başarılı takımı tam 35 lig şampiyonluğu olan Juventus’tur. Torino’nun siyah-beyazlı temsilcisi 21 lig ikinciliği almıştır. Juventus, 2 kez Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşamıştır. Milan 18 şampiyonluk ve 16 ikincilik elde etmiştir ve Avrupa’da ülkenin en başarılı takımdır. Takım, 7 kez Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu elde etmiştir ve bu büyük turnuvada 4 kez de ikinci olmuştur. 18 şampiyonluk ve 14 ikincilik elde eden Internazionale, 3 kez de Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu elde etmiştir.

İtalya Serie A takımları arasında 9 şampiyonluğu olan Genoa, 7’şer kez şampiyonluğu olan Torino, Bologna, Pro Vercelli, 3 kez şampiyon olan Lazio diğer önemli başarılar alan takımlardır. İtalya milli futbol takımına birçok oyuncu kazandırmışlardır. Son yıllarda Hepsiburada İtalyan bahis sitesi sayesinde Roma, Napoli gibi takımlar fazla yatırım yapan ve ön plana çıkan takımlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir